Worthing Indoor Bowls Club

Competitions

Winter Season 2018/19
Championship Singles
Preliminary Round
Play by Dec 16
Match
Alan Howe(1)Percy Taylor
Stuart Logan(2)Rob Wilburn
Neil Christian10(3)21Ray Bancroft
Gordon Archibald19(4)16Mike Ruff
Bob Read21(5)13Ray Baker
John Schoolsw/oRob Kinley
Chris Grahamw/oPeter Slade
Steve Lawrence(8)Stuart Shwartz
Mike Greening13(9)21Colin Smale
Frank Tsang(10)Roy Barclay
Basil Taylorw/oIain Donaldson
Mike Bevis21(12)3Gwynn Williams
Bob Austin24(13)7Jeff Porter
Last 32
Play by Jan 13
Winner match 1(14)Winner match 2
Ray Bancroft(15)Gordon Archibald
Bob Read(16)John Schools
Peter Slade(17)Winner match 8
Colin Smale(18)Winner match 10
Basil Taylor(19)Mike Bevis
Bob Austin(20)Mike Bishop
Ray Roberts(21)Alan Vidler
Keith Brinsmead(22)Terry Ashley
George Cook(23)Mick Meadows
Howard Shoebridge(24)Mick Howard
John Fairs(25)Tommy Tsoi
Ian McRae(26)Tim Baldwin
Paul Guttridge(27)Brian Foskett
Alan Messer(28)Peter Coles
Richard Dray(29)Dave Crockett
Last 16
Play by Feb 2
Winner match 14(30)Winner match 15
Winner match 16(31)Winner match 17
Winner match 18(32)Winner match 19
Winner match 20(33)Winner match 21
Winner match 22(34)Winner match 23
Winner match 24(35)Winner match 25
Winner match 26(36)Winner match 27
Winner match 28(37)Winner match 29
Quarter-Finals
Play by Mar 10
Winner match 30(38)Winner match 31
Winner match 32(39)Winner match 33
Winner match 34(40)Winner match 35
Winner match 36(41)Winner match 37
Semi-Finals
Play by Apr 3
Winner match 38(42)Winner match 39
Winner match 40(43)Winner match 41
Final
Play on Apr 13
Winner match 42(44)Winner match 43
Mens Drawn Pairs
Preliminary Round
Play by Dec 31
Match
Ray Bancroft
Mike Meadows
19(1)11Les Mann
Terry Ashley
John Fairs
Gene Allen
(2)Steve Lawrence
Gordon Archibald
Last 16
Play by Feb 3
Ray Bancroft
Mike Meadows
(3)Winner match 2
Alan Howe
George Youngs
(4)Basil Taylor
Gwynn Williams
Keith Brinsmead
Chris Graham
(5)Frank Tsang
Kevin Buck
Alan Messer
Peter Slade
(6)Richard Dray
Doug Johnson
Mick Howard
Percy Taylor
(7)Bob Read
Howard Shoebridge
Iain Donaldson
Roy Barclay
(8)Bob Austin
Tommy Tsoi
Colin Smale
Jeff Porter
(9)Ray Roberts
Dave Robinson
Ray Baker
Mike Greening
(10)Stuart Shwartz
Tim Baldwin
Quarter-Finals
Play by Mar 3
Winner match 3(11)Winner match 4
Winner match 5(12)Winner match 6
Winner match 7(13)Winner match 8
Winner match 9(14)Winner match 10
Semi-Finals
Play by Mar 27
Winner match 11(15)Winner match 12
Winner match 13(16)Winner match 14
Final
Play on Apr 13
Winner match 15(17)Winner match 16
Mens Veteran Singles
Preliminary Round
Play by Dec 31
Match
Mike Meadows(1)George Youngs
Colin Smale(2)Percy Taylor
Jim Locke(3)Reg Pentecost
Alan Vidler(4)Gene Allen
Bob Austin(5)George Cook
Iain Donaldson(6)Peter Slade
Mike Greening(7)Ian McRae
Ray Roberts(8)Bob Read
Tommy Tsoi21(9)12Mike Bishop
Dave Scott(10)Neil Christian
Derek Hillw/oMike Bevis
Tim Baldwin(12)Peter Coles
Last 16
Play by Feb 3
Winner match 1(13)Winner match 2
Winner match 3(14)Winner match 4
Winner match 5(15)Winner match 6
Winner match 7(16)Winner match 8
Tommy Tsoi(17)Winner match 10
Mike Bevis(18)Winner match 12
Rob Wilburn(19)Gordon Archibald
Mike Ruff(20)Brian Foskett
Quarter-Finals
Play by Mar 3
Winner match 13(21)Winner match 14
Winner match 15(22)Winner match 16
Winner match 17(23)Winner match 18
Winner match 19(24)Winner match 20
Semi-Finals
Play by Mar 27
Winner match 21(25)Winner match 22
Winner match 23(26)Winner match 24
Final
Play on Apr 13
Winner match 25(27)Winner match 26
Mens Veterans 2 Wood Pairs
Preliminary Round
Play by Feb 10
Match
Mike Greening
Len Tebby
(1)Tim Baldwin
Alan Vidler
Bob Austin
Brian Slaughter
(2)Colin Smale
Bill Whittaker
Gene Allen
John Peake
(3)George Cook
Darby Ranson
Reg Pentecost
Peter Winslade
(4)Mike Meadows
Roy Barclay
Quarter-Finals
Play by Mar 10
Winner match 1(5)Winner match 2
Winner match 3(6)Winner match 4
Percy Taylor
Robin Feasey
(7)Mike Bishop
Dave Beer
John Schools
Peter Caswall
(8)Iain Donaldson
Roger Wheeler
Semi-Finals
Play by Apr 3
Winner match 5(9)Winner match 6
Winner match 7(10)Winner match 8
Final
Play on Apr 13
Winner match 9(11)Winner match 10
Mixed Pairs
Preliminary Round
Play by Dec 31
Match
Howard Shoebridge
Jean Johnson
(1)Peter Reed
Valerie Reed
Gordon Archibald
Janet McMorris
22(2)1Bill Whittaker
Pam Keane
Paul Guttridge
Jane Guttridge
(3)Colin Smale
Maureen Louis
Alan Howe
Maz Howe
18(4)16Gene Allen
Judith Batley
Don Nice
Margaret Flynn
w/oGeorge Cook
Pat Fulcher
Les Mann
Kathy Mann
12(6)4Steve Lawrence
Karen Lawrence
Bob Austin
Sheila Lock
(7)Ray Baker
Michelle Slater
Rob Kinley
Tina Durrant
w/oDave Robinson
Gill Robinson
Iain Donaldson
Dorothy Donaldson
(9)Richard Dray. (Ray Goodall)
Cynthia Goodall
Brian Thomas
Julie Law
(10)Mike Ruff
Sheila Scottow
Dave Crockett
Natasha Crockett
(11)John Schools
Margaret Burtenshaw
Jim Locke
Barbara Froom
(12)Ian McRae
Elizabeth McRae
Last 16
Play by Feb 10
Winner match 1(13)Gordon Archibald
Janet McMorris
Winner match 3(14)Alan Howe
Maz Howe
George Cook
Pat Fulcher
(15)Les Mann
Kathy Mann
Winner match 7(16)Dave Robinson
Gill Robinson
Winner match 9(17)Winner match 10
Winner match 11(18)Winner match 12
Mike Bishop
Jean Bishop
(19)Mick Howard
Jean Meneely
Neil Christian
Margaret Christian
(20)Rob Wilburn
Ann Wilburn
Quarter-Finals
Play by Mar 10
Winner match 13(21)Winner match 14
Winner match 15(22)Winner match 16
Winner match 17(23)Winner match 18
Winner match 19(24)Winner match 20
Semi-Finals
Play by Apr 3
Winner match 21(25)Winner match 22
Winner match 23(26)Winner match 24
Final
Play on Apr 13
Winner match 25(27)Winner match 26
Archived